czwartek, 30 grudnia 2010

Oto bokser



Bokser

Bokser – jedna z ras psów , należąca, wg klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) do grupy II - pinczerów, sznaucerów, molosów,szwajcarskich psów pasterskich , psów do bydła oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Należy do ras podlegających próbom pracy.


Boksery to psy aktywne, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Zdarzają się w tej rasie skłonności do dysplazji stawu biodrowego, zwyrodnienia kręgosłupa i niewydolnośc mięśnia sercowego. Długość życia u tej rasy to przeciętnie 11 lat. U psów tej rasy istnieje ryzyko do wystąpienia skrętu rzołądka Boksery są psami podatnymi na nowotwory, alergie, oraz zapalenia górnych dróg oddechowych. Są psami bardzo źle znoszącymi skrajne, tj. bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, m.in. ze względu na budowę kufy. Bokser jako pies nieposiadający podszerstka , jest psem mało odpornym na chłód, dlatego trzymanie go w kojcach, budach jest niewskazane.

sobota, 25 grudnia 2010

Wyżeł

Wyżeł – pies myśliwski charakteryzujący się stójką właściwą tylko tej grupie psów. Wyżły wywodzą się z półwyspu Iberyjskiego. Przeznaczone do polowań w polu suchym, wodzie i w lesie na ptactwo i zwierzynę drobną. Średniej wielkości: od 50 do 70 cm w kłębie. Dzielą się na wyżły brytyjskie (pointerseter angielskiseter szkocki (gordon),seter irlandzki) i kontynentalne (wyżły francuskie, niemieckie, węgierskie, włoskie i inne). Umaszczenie dowolne, sierść od krótkiej przez szorstką do długiej – zależnie od wzorca uznanego przez FCI. W Polsce niezbyt popularne, zazwyczaj w rękach myśliwych. W latach siedemdziesiątych polski hodowca, Kazimierz Tarnowski rozpoczął próby stworzenia polskiej rasy wyżła. W założeniach Kazimierza Tarnowskiego rasa ta miała być bardziej wszechstronna od wyżła niemieckiego krótkowłosego. Psy miały być nieco mniejsze, co odpowiadałoby warunkom mieszkalnym myśliwych, oraz bardziej odporne na warunki atmosferyczne – szczególnie dla typowej zimy. Krótkowłose, o umaszczeniu ciemnobrązowym. Na przełomie lat 70. i 80. wyselekcjonowano kilka egzemplarzy typowych dla zgłoszonego wzorca. Pod względem wiatru, stójki i szybkości chodów psy te nie ustępowały najbardziej wszechstronnym z wyżłów, a ciętością je przewyższały. Ze względu na podeszły wiek i chorobę hodowcy plany nie zostały zakończone sukcesem.







Co może jeść pies,,,?

Czego należy unikać w psiej diecie:

Kości wieprzowych, kości drobiowych, wywarów miesno-kostnych, czyli rosołów, czekolady i wyrobów czekoladopodobnych, potraw słonych i pikantnych, wędlin, żółtego sera. Oczywiście i w tym przypadku należy się kierować zdrowym rozsądkiem: kawałeczek wędliny czy żółtego sera podany od czasu do czasu w nagrodę za dobrze wykonane polecenie na pewno psu nie zaszkodzi. Nie wolno psu podawać ościstych ryb, cebuli, czosnku, nietłuczonych ziemniaków, grochu, fasoli.

Co do żywienia psa, to wiadomo, że pies jest mięsożercą, czyli potrzebuje głównie białka zwierzęcego do przeżycia, czyli mięcho, mięcho i jeszcze raz mięcho - w końcu pies po coś ma te kły ;-) dodatkiem do mięsa jak najbardziej mogą być, a nawet powinny, owoce i warzywa, oczywiście te, które nie szkodzą psu. Nie wolno przesadzać z jabłkami - powodują zbyt duże stężenie kwasów w żołądku. Jako wypełniacz można psu podawć ryż, kasza - można podawać, ale w bardzo małych ilościach i sporadycznie - wiadomo, że nie służy psu na zdrowie. To samo tyczy się słodyczy i innych produktów, które my ludzie jemy na codzień, np. chleb, masło, ser, wędliny - zawierają zbyt dużo utleniaczy, konserwantów, soli i innych szkodliwych substancji, które na pewno psu nie przyniosą nic dobrego... Chcemy zrobić psu żołądkową przyjemność - dajmy mu psi smakołyk - odradzam uszy i kości wędzone, szczególnie latem, które jak wiadomo, w tę porę roku są kopalnią bakterii i powodują wiele niestrawności. Jak pies lubi ryby - to super, tylko na zdrowie mu jedzenie ryb wyjdzie, a skóra i sierść nabiorą z czasem blasku. Jeśli ktoś woli gotować psu, musi pamiętać o dobraniu właściwych proporcji, aby pies dostawał to, co powienien. Z kolei zwolennicy suchych karm muszą pamiętać, że nie kupujemy pierwszą lepszą w dowolnym sklepie, ale taką, która ma skład dobrany do wielkości i wieku psa - szczenię potrzebuje innych proporcji składników, niż pies dorosły innych i na odwrót. Puszki - owszem, ale tylko jako dodatek do karmy.

wtorek, 21 grudnia 2010

Pare informacji o naszych pupilach (edytuj)


W co się bawić ze swoim psem?
Wbrew pozorom psy mieszkające w dużych miastach są często bardziej uprzywilejowane niż ich kuzyni z małych miejscowości. Oczywiście chodzi o dostęp do rozmaitych udogodnień, jak liczne kliniki weterynaryjne czy możliwość wyboru szkoły lub klubu sportowego, w których nasz pies znajdzie rozrywkę i trochę się zmęczy - nie tylko fizycznie, ale i umysłowo.
W niemal każdym większym mieście znajdziemy rozmaite propozycje na spędzanie wolnego czasu z psem: jeśli nie agility, to flyball, jeśli nie ćwiczenie sportowego posłuszeństwa czy obrony to psie zaprzęgi, tropienie czy choćby psie przedszkole.

Gorzej, gdy okaże się, że nie mamy czasu i pieniędzy na te przyjemności. A już kiedy do najbliższego klubu szkolącego psy mamy sto kilometrów, to mimo najlepszej organizacji i samozparcia, to cotygodniowe wożenie naszego pupilka na zajęcia może spowodować że zaczniemy się zastanawiać - dlaczego nie kupiłem sobie kota?

Tymczasem większość psów, zdecydowana większość, chciałaby coś robić. Wiele problemów z psami wynika z faktu, że nasze zwierzaki po prostu się nudzą. A wtedy same wynajdują sobie zajęcia. Niestety często ich wyobrażenie o tym, co to znaczy "dobra zabawa" zupełnie nie pokrywa się z naszym, i stąd liczne konflikty.

Wielu właścicieli nie rozumie, że dla psa czymś najwspanialszym na świecie jest wykonywanie rozmaitych zadań wspólne z panem. Ot, zastąpienie organizowanej przez stado wyprawy na polowanie poczciwym spacerem. Ale na polowaniu stado ze sobą współpracuje - każdy członek sfory ma swoje zadania i stara się je jak najlepiej wypełnić, od tego zależy byt całej grupy. Psy komunikują się między sobą, istnieje stałe napięcie i ciągłe interakcje wewnątrz stada.

Toteż spacer, który polega na tym, że pan wędruje sobie pogrążony w myślach a pies albo ciągnie go na smyczy pod każde drzewko, albo - puszczony luzem - buszuje po krzakach i robi co mu się żywnie podoba jest kiepską imitacją tworzonej wspólnoty. Psy nie są niezależnymi wolnymi duchami, jak to wmawiają nam czasem bardziej leniwi właściciele. One kochają czuć się częścią wspólnoty, jej ważnymi członkami, którym powierza się odpowiedzialne zadania.

Nieważne, czego uczymy naszego psa, bylebyśmy go w ogóle czegoś uczyli. Psy, które nie są obdarzone przez naturę ognistym temperamentem uszczęśliwi choćby nauka kilku zabawnych sztuczek,typu "przybij piątkę". Ważne by wiązały się z tym pozytywne emocje: pochwały, nagrody i poczucie, że pan jest zadowolony. Odpowiednio przeprowadzony trening posłuszeństwa - pod pewnymi względami to też "nauka sztuczek", tylko znacznie bardziej zaawansowana - daje nam szanse wytworzenia głębokiej więzi między nami a psem.

Czasami warto porzucić schemat "teraz będzie pół godziny nauki, a potem możemy się pobawić" - lepiej uczyć psa właśnie przez zabawę. Na przykład, możemy się bawić w psa meldunkowego.

Wbrew pozorom psy mają pewien kłopot z kojarzeniem dźwięków jako abstrakcyjnych odpowiedników rzeczy i osób. Dlatego może się okazać, że nasz pies niekoniecznie zna wszystkich domowników z imienia. Ćwiczenia na początku powinniśmy przeprowadzać w domu - można więc zaproponować taką rozrywkę nawet całkiem małemu szczeniakowi, który tkwi w mieszkaniu na kwarantannie poszczepiennej. Zabawę zaczynamy stając w pewnej odległości od siebie. Jedna osoba przytrzymuje psa i mówi, na przykład: "Artur? Gdzie Artur?" - w tym momencie Artur radośnie woła psa i nęci go do siebie nagrodą. Kiedy pies przybiega do Artura, ten nagrodę oczywiście mu daje, po czym go przytrzymuje i mówi pytającym tonem: "Jadzia? Gdzie Jadzia?" - wówczas to Jadzi przypada w udziale wołanie psa i machanie kawałkiem żółtego sera.

Stopniowo wywoływane osoby ograniczają nawoływanie. Dość łatwo zauważyć kiedy pies zaczyna kojarzyć imiona - wie, że Artur to jego ukochany pan, a Jadzia to jego siostra, która zawsze go przytula i klepie, oraz że można przybiec do takiej osoby, gdy wskazuje ją inna, a nie bezpośrednio na jej wołanie. Kiedy pies już bezbłędnie wybiera domowników, zwiększamy odległości między nimi - aż do momentu gdy zwierzak przemieszcza się swobodnie pomiędzy pomieszczeniami, czyli kiedy nie wszyscy poszukiwani znajdują się w jego polu widzenia.

Pies nierasowy

Akurat ja mam psa nierasowego ale one też tak jak inne psy są inteligentne dobre i słodki.Wkleje wam zdjęcie mojego pieska jest mały ale nie dlatego że jest szczenieczkiem tylko poprostu dlatego że jest mały. Chyba jest mieszanką rottweilera i jamniki bo jest długi i ma grube łapki.


Prawie wszystkie rasowe psy wyhodowane zostały dzięki krzyżówkom różnych odmian psów. Tym samym można o nich powiedzieć , iż rownież są psami nierasowymi. Jeśli więc nie interesuje cię specjalnie pokazywanie się w towarzystwie pięknie ufryzowanego i delikatnego pieska , a szukasz wiernego i oddanego przyjaciela , wybierz się do schroniska dla zwierząt: znajdziesz tam psa równie wspaniałego jak każdy inny.

                                                                      Psy nierasowe

                                                              Większość spośrod współczesnych psów
                                                           nierasowych cechuje umiarkowanie we
                                                                 wszystkim.Dzięki selekcji , bardziej
                                                               naturalniej niż sztucznej , tylko najzdrowsze
                                                            najwytrzymalsze i najszczęśliwsze zwierzęta mogą przetrwać.

                                                             TYPOWY MIESZANIEC

Jeśliby wszystkie psy rasowe na świecie mogły się dowolnie krzyżować to w wyniku naturalnej selekcji wykształciłby się stopniowo pies przyszłości.Byłaby to szczęśliwa średnia wypadkowa pozbawiona jakichkolwiek cech ekstremalnych tak pod względem budowy fizycznej jak użyteczność psa.


                                                      TO  MIESZANIEC - NIERASOWIEC



    Jest moim pieskiem...!
    A TO RASOWY PIES
  •                                                     

poniedziałek, 20 grudnia 2010

Doberman

Ta ogromnie dziś popularna rasa psów liczy sobiie niewiele ponad sto lat. Będąc niezwykle potężnym zwierzęciem doberman służy przede wszystkim jako pies obronny choć równiez dobrze można go przyuczyć do tropienia aportowania zwierzyny a nawet pilnowania owiec.


                                                                      WYGLĄD

      OGON-jest kontynuacją linii kręgosłupa zazwyczaj przycięty na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu.
      GŁOWA-długa o tępo zakończonym klinowatym profilu.Czubek czaszki spłaszczony i równoległy do górnej partii pyska.
      SZATA-krótka gładka twarda ściśle przylegająca.Maści : czarna,niebieska,brązowa,płowa,o rdzawych plamkach ponad oczami na pysku szyi piersi kończynach i poniżej ogona.
      ŁAPY-kocie zwarte o mocno wysklepionych palcach.Wilcze pazury należy usuwać.



niedziela, 19 grudnia 2010

Cocker Spaniel





Ten znakomity pies myśliwski służy do wypłaszczania bekasów,bażantów lub kuropatw które aportuje z terenów wodnych i lądowych.Dziś jednakże cocker spaniele znane są bardziej jako psy wystawowe.Są niezmiernie popularne w Angli a także w stanach zjednoczonych gdzie zdobyły więcej tytułów mistrzowskich niż jakakolwiek inna rasa.

                                                          ROZMIARY
psy:od 39-41 cm,suki: od 38-39cm



BUDOWA CIAŁA-szeroka ,głęboka pierś elastyczne rzebra i szerokie krótkie lędzwie.

 GŁOWA-czaszka i pysk równej długości o wyrażnie zaznaczonym stopie.

 OCZY-duże , ciemnobrązowe lub orzechowe o przyjacielskim inteligentnym wyrazie.

OGON-nisko osadzony, zazwyczaj obcięty

KOŃCZYNY-o silnym kośćcu przednie konczyny proste tylne-bardzo umięśnione.

Pomeranian





Kiedy mówimy o psach-zabawkach to przede wszystkim mamy na myśli wlaśnie szpica pomorskiego. Naleeży jednak pamiętać że niegdyś był większym ciężko pracującym psem zarabiającym na pocie czoła na swe utrzymanie . Dzisiaj jednak należy do najbardziej kosztownych ras wymagających ogromnej troski by utrzymać go we wlaściwej kondycji .


                                                                          WYGLĄD

            USZY-powinny być małe niezbyt szeroko osadzone i sterczące jak u lisa.
            OCZY-średniej wielkości lekko owalne ciemnobrązowe Nie powinny być osadzone zbyt szeroko.
            ŁAPY-bardzo małe i zwarte
            GŁOWA-lisia o szerokiej spłaszczonej czaszce i delikatnym klinowatym pysku Kolor nosa zależy od umaszczenia szaty.
            BUDOWA CIAŁA-któtkie zwarte o stosunkowo głębokiej mocno zaokrąglonej klatce piersiowej.

Shih tzu

Shih tzu - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.
Szczenię rasy shih tzu

Szata i umaszczenie [edytuj]

Włos u shih tzu jest długi, miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia. Występuje w różnych kolorach: włączając biały, beżowy, tricolor i - rzadko występujący - czarny.

Zachowanie i charakter [edytuj]

Shih tzu jest psem niezależnym, inteligentnym, towarzyskim i wesołym. Nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe, a jego charakter przeważnie dostosowuje się do trybu życia rodziny. Lubi spacery i zabawy ruchowe z udziałem innych domowników.

Zdrowie i pielęgnacja [edytuj]
Pielęgnacja włosa jest wymagana. Aby uniknąć jej skołtunienia, musi być czesana codziennie. Oczy i uszy wymagają starannej pielęgnacji, czasami nawet z użyciem medykamentów. Może być także wymagane codzienne przemywanie oczu specjalistycznymi środkami dla psów. Przeciętna długość życia psów rasy shih tzu to ok. 15-20 lat.

Choroby, na które jest podatna rasa [edytuj]

  • Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - w przebiegu tej choroby dochodzi do zniszczenia gruczołu tarczowego (tarczycy) przez autoprzeciwciała, wytwarzane w organizmie zwierzęcia. Objawy to wypadanie włosa, sucha, łuskowata skóra i utrata wagi. Choroba ta uwarunkowana jest genetycznie.
  • Entropiom - jest to podwinięcie brzegu powiek, powodujący drażnienie przez rzęsy gałki ocznej. Zazwyczaj jest to cecha wrodzona i wymaga interwencji chirurgicznej.
  • Niedoczynność nadnerczy - objawy to osowiałość, osłabienie, suchość i wypadanie włosa, z czasem dochodzi do odwodnienia organizmu i upośledzenia czynności nerek.
  • Niedrożność kanalika łzowego - skutkiem tego schorzenia jest bezustanne wyciekanie łez z oczu, powodując zacieki.
  • Choroby serca - niedorozwój zastawki trójdzielnej. Objawami są: apatia, brak apetytu i utrata wagi, ponadto szmery w sercu. Prowadzi do śmierci z wyniszczenia i osłabienia.
  • Niewydolność nerek - choroba specyficzna dla shih tzu. Spowodowana jest niedostatecznym rozwojem tkanki miąższowej nerek. Objawy występujące już u szczeniąt to nadmierne picie i częste oddawanie moczu. Rokowanie jest nie pomyślne, choroba często prowadzi do śmierci.
  • Udar cieplny - zagraża wszystkim psom o krótkich pyskach.
  • Zwężenie nozdrzy - jest to uwarunkowana genetycznie, wrodzona wada u shih tzu. W cięższych przypadkach widoczna już po urodzeniu i połączona z deformacją nosa. Szczeniak nie jest w stanie oddychać przez nos, nie ssie i ciągle piszczy. Istnieje konieczność karmienia go sondą i trzymania w cieple, w ciągu mniej więcej dwóch tygodni zagrożenie dla życia mija, a nos wraca do prawie prawidłowego kształtu po kilku miesiącach. Pies ma jednak stałe trudności z oddychaniem.
  • Zespół Cushinga- połączenie niektórych objawów powyższych chorób.

Mops

Mops - jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.

Mops o czarnym umaszczeniu

Budowa [edytuj]

Mops posiada krępe, zwarte ciało. Wzorzec tej rasy opisuje kufę jako "krótką, tępą i kwadratową".

Szata i umaszczenie [edytuj]

Najczęściej spotykane umaszczenie to piaskowe z czarną maską, ale dopuszczalne jest także płowe, czarne i srebrzyste.

Zachowanie i charakter [edytuj]

Pies tej rasy jest kontaktowy i towarzyski, więc źle znosi długotrwałą samotność. Wykazuje dość znaczny stopień posłuszeństwa i szybko przystosowuje się do życia w rodzinie.

Zdrowie i pielegnacja [edytuj]
Jest dobrze przystosowany do życia w małym mieszkaniu, nie wymaga całogodzinnych spacerów na wolnym powietrzu. Ze względu na zredukowaną kufę spotyka się u tej rasy problemy z oddychaniem oraz z gałkami ocznymi (za bardzo wystającymi z czaszki)



York

Yorki – bo taka jest potoczna nazwa tych psów - to maleńkie i słodkie maleństwa, które urzekają nas swymi błyszczącymi zawadiacko czarnymi oczkami w których widać chęć zbrojenia czegoś. Ich jedwabistość i długość włosa jest jednym z głównych atutów wyglądu tych psów, ale nie tylko... Yorka można przyrównać do motorów marki Harley Davidson - każdy jest inny, każdy ma swój styl i osobowość... kochamy je bardzo...
Yorkshire Terrier jest małym psem o ogromnym charakterze. Wbrew ogólnie panującym poglądom, nie jest to pies z kokardką, który tylko wyleguje się na kanapie i nic nie robi. Yorkshire Terrier -y są psami o niespożytej energii i zawsze zaskakują swoich właścicieli swoimi pomysłami. Ich odwaga przerasta często wielkie psy - a dzieje się to za sprawą ich charakteru - ich przodkowie służyli człowiekowi do tępienia szkodników w przędzy i wyrobach włókienniczych. Yorki potrzebują bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz stałego kontaktu z właścicielem. Chociaż zastanawiam się czy z tym „psim kontaktem” czasem nie jest na odwrót. Z moich obserwacji Wynika że 90% właścicieli Yorków śpi ze swoimi pociechami….i nie jest to zachowanie wymuszone przez naszego pupila. Co do wychowania naszego Yorkshire musimy wiedzieć, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas !!! Pamiętajmy że przy braku konsekwencji w naszym działaniu możemy wychować krnąbrnego i niesympatycznego yorka.

Pielęgnacja Yorka - wymaga sporych poświęceń od właściciela. Jeżeli chcemy aby włos u naszego psa był długi i zdrowy musi być specjalnie pielęgnowany, a co za tym idzie wymaga odpowiednich kosmetyków i to nie byle jakich , kupionych w zwykłym sklepie zoologicznym tylko specjalnych - które powstały specjalnie dla tej rasy. Częste szczotkowanie, oliwienie oraz papilotowanie włosa  to podstawa pielęgnacji naszego yorka. Wbrew pozorom yorki ogromnie lubią częste czesanie (jeżeli oczywiście robimy to bardzo delikatnie).
Strzyżenie psów - jeżeli nie chcemy aby nasz York miał długą szatę proponuję udać się z nim do salonu fryzjerskiego gdzie w profesjonalny sposób zostanie obcięty na "sportowo" co z pewnością doda mu uroku, niż miałby biegać po naszym ogródku z postrzępionymi włosami.

Kończąc swoją wypowiedź na temat tych wspaniałych psów nadmienię że wszystkie osoby które myślą o zakupie Yorkshire Terrier -a, muszą pamiętać o tym, że nie jest to zabaweczka tylko mały pies z ogromnym charakterem, który za odrobinę uczucia z naszej strony odda całego siebie...






Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to urodzony pies wystawowy . Jest elegancki pełen życia a jego czystą przylegającą do skóry szatę łatwo daje się pielęgnować . Ma od 25-30 cm wielkości .

Tego żywotnego i silnego pieska charakteryzuje chód z unoszeniem wysoko kończyn. Zyskał ostatnio ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych chociaż przed 1990r. był praktycznie nie znany poza granicami Niemiec. Mimo iż wygląda miniaturowo wersja dobermana to pomiędzy obydwiema rasami nie występują żadne związki genetyczne.


Szata krótka, raczej twarda, gładko przylegająca bez podszerstka. Umaszczenie czarne z rudymi znaczeniami (podpalaniami) lub jednolicie rude w różnych odcieniach. Włos krótki, gęsty, lśniący i liniejący.

Sierść pinczera jest łatwa w pielęgnacji. Na jej wygląd wpływa odpowiednie żywienie bogate w NNKT oraz witaminy. U tej rasy występuje skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Wskazane jest przycinanie pazurów co kilka miesięcy.

Jamniki

Określane humorystycznie jako przegubowce w rzeczywistości jamniki należą do dzielnych pełnych animiszu zwierząt hodowlanych jako psy myśliwskie które w trakcie pogoni za ofiarą odznaczają się olbrzymią wytrwałością i wytrzymałością . po niemiecku dachshund oznacza dokładnie i chociaż jamnik ma dobry węch to-jak się wydaje- jest bliższy rodzinie terierów niż psów gończych . Z rozkoszą buszuje w podszyciu poszukując królików i borsukuów .

Wszystkie jamniki odznaczają się inteligencją i wesołym usposobieniem ale czasami mogą wyprowadzić swojego właściciela z równowagi .

Wszystkie jamniki miewają problemy z wypadającym dyskiem co wzmaga się wraz z ich predyspozycją do przejadania się i otyłości na starość . Regularna kontrola pożywienia są niezbędne dla utrzymania ich przy zdrowiu.

Mogą mieć od 9-12 kg wagi a u jamnika minaturowego 4,5 kg .

ODMIANA KRÓTKOWŁOSA




ODMIANA DŁUGOWŁOSA

Beagle


 Beagle to łagodny i inteligentny pies myśliwski o wspaniałym węchu, potrafiący doskonale pracować po śladzie krwi. Jest bardzo energiczny i po prostu uwielbia biegać. Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą leniwą nie powinieneś decydować się na zakup tego psa. Już pierwsze tygodnie wspólnego obcowania byłyby dla ciebie ciężką próbą. Tego psa nie da się zmęczyć. Beagle to zapalony myśliwy i często lubi działać samodzielnie. Niezbędne jest konsekwentne postępowanie od szczenięcia. Wskazane jest udanie się na podstawowe szkolenie posłuszeństwa PT I, ponieważ rasa ta jest dość trudna do ułożenia. Beagle nie jest psem dla początkujących hodowców, ponieważ już najmniejsze błędy popełnione w wychowaniu szczeniaka, mogą być później trudne do naprawienia. Dość często widzimy zdenerwowanych właścicieli niesfornych beagli, którzy nie mogą przywołać do siebie swojego pupila. Gdy ten znajdzie jeszcze na trawniku jakąś „zakazaną zdobycz” w postaci np. kawałka tektury, szansa na jego złapanie maleje do zera. Jednak, gdy poświęcimy mu wystarczająco dużo czasu na bieganie i naukę, beagle będzie nam oddanym i posłusznym przyjacielem.EMIR z Rydzyńskiego Lasu

Młody piesek, który nie osiągnął jeszcze 6 miesiąca życia powinien dostawać trzy posiłki dziennie. Małe, lecz częste porcje nie obciążają tak bardzo żołądka i są o wiele zdrowsze. Gdy pies osiągnie już pół roku można dawać mu tylko dwa posiłki dziennie. Należy obserwować ile z przygotowanego jedzenia pies zjadł, a ile zostawił i redukować ilość podawanej karmy proporcjonalnie do zapotrzebowania. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest dać mniej niż więcej, ponieważ beagle są dość wrażliwe na przekarmienie. Jeśli chodzi o rodzaj pokarmu to tutaj wybór należy do ciebie. Możesz zarówno sam przygotowywać pożywienie (pamiętaj jednak by było ono odpowiednio zbilansowane), jak też możesz kupować gotową karmę. Najważniejsze jest to, aby pokarm, który dostaje, dostarczał jego organizmowi te substancje, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju.


Ma od 33-40 cm a waży ok.16 kg.


                                                                 WYGLĄD

    OCZY-ciemno brązowe duże i okrągłe
    ŁAPY-obłe o  wyrażnine wysklepionych palcach i dużych solidnych poduszkach
    SZATA-krótka gęsta wodoodporna we wszystkich kolorach z wyjątkiem barwy ciemnoczerwonej
    OGON-silny średniej wielkości zwężający się ku końcowi noszony prosto ale nie zakrzywiony.

                                                           CIEKAWOSTKI

Beagle należy do ras bardzo popularnych . Prezydent Stanów Zjednoczonych miał parę wabiącą się Him i Her . Największą jednak karierę zrobił ,,Snopy" z komiksu Peanuts .

Tak wygląda Basset





Basset

O sość łagodnym usposobieniu a nawet trochę leniwy basset zalicza się jednak do bardzo użytecznych psów myśliwskich . Jest zadziwiająco zręczny i energetyczny . Przez najgrubsze nawet podszycie potrafi wytropić swym węchem zające , króliki i bażanty .  Chociaż mają dość smutny wyraz twarzy to należą do żywotnych i towarzyskich zwierząt o dobrym charakterze . Potrzebują dużo ruchu i uwielbiają wiejskie przechadzki , gdzie -ku swej radości -mogą penetrować chaszcze . Mogą osiągnąć do 38 cm ale nie są duże .


                                                                         WYGLĄD

    BUDOWA CIAŁA- szerokie długie i baryłkowate
    ŁAPY-Szerokie ciężkie o wydatnych kłykciach i masywnych opuszkach
    SZATA-Gładka krótka niezbyt delikatna . Umaszczenie czarne podpalane , białe lub żółtawe bądż dowolnego koloru
    OGON- Długi zwężający się ku końcowi . Wysoko osadzony podczas ruchu psa łagodnie szablasto wygięty nad brzegiem. 
    GŁOWA - Wysklepiona z wystającym guzem potylicznym zwężająca się ku kufie . 

sobota, 18 grudnia 2010

Basenji

Ten zupełnie wyjątkowy pies klusuje niczym koń utrzymuje stale czystość liżąc się jak kot i wydając dżwięki bliższe jodłowaniu niż szczekaniu. Jego nazwa wywodzi się ze słowa basenji  w języku bantu co oznacza rodowity ( mieszkaniec buszu ). Czasami nazywany jest psem kongijskim.W Afryce używany jako pies łańcuchowy i do naganiania zwierzyny.
              


   


Chart afgański

Tej wytwornej , majestatycznej rasy nie powinna się oceniać tylko na podstawie jej eleganckiej powierzchowności. Poza olśniewającym wyglądem , chart afgański jest psem nadzwyczaj zwinnym, o mocnej budowie, która ułatwia mu poruszanie się nawet w najbardziej nierównym terenie.    



           Charty afgańskie cechuje niezależność są pełne życia, przyjacielskie i wrażliwe. I chociaż należą do zwierząt odpornych usychają z tęsknoty gdy nie poświęca im się należytej uwagi. Kiedyś sądzono że afgany nie zaslugują na zaufanie lech ta skądnikąd krzywdząca opinia nie wytrzymała próby czasu. Obecnie uważa się że te pełne animuszu zwierzęta łatwiej od innych poddają się treningowi i dyscyplinie.

    Jego rozmiary dochodzą do 74 cm u psów a u suk do 69 cm.    



 

Chihuahua

Te pieski slyną ze swych wielkości są one bardzo małe. Można je zmieścić do torebki. Jest to najmniejszy z najmniejszych psów cieszy się ogromną popularnością . Łączy w sobie ogromnu urok psa zabawki  z instyktem myśliwskim i obronnym znacznie większego zwierzęcia. Istnieją dwie odmiany tej rasy chihuahua krótkowłosy i chihuahua długowłosy. Umaszczenie jest różnorodne, najczęściej występujące jednak płowe, czekoladowe, białe, piaskowe, srebrzystopłowe, srebrzystoszare, czarne, czarne podpalane, biało-brązowe i płowe pręgowane. Przy czarnym kolorze psa widać na dole szyi biały krawacik i nieco brązowe skarpetki u nóg. Pielęgnacja szaty długowłosego chihuahua wymaga regularnego czesania. Ważna jest profilaktyka okulistyczna (ma także znaczenie kosmetyczne - zakraplanie odpowiednich preparatów zapobiega powstawaniu "śladów łez") i dentystyczna.
Z powodu ich niewielkich rozmiarów wymagają opieki zarówno ze strony właścicieli, jak i specjalistów weterynarii, zwłaszcza z zakresu położnictwa. Mają genetyczne skłonności do anomalii neurologicznych jak i anatomicznych (zwichnięcie rzepki).             


Zdjęcia labradorków

 Słodki nie ?

Labradorki

Są to bardzo piękne i duże psy. Chciałabym szczegolnie opisać tą rasę ponieważ są to moje ulubione pieski.  Labradory są często wykorzystywane w plicji a także jako psy przewodniki dla niewidomych. Labradory zalicza się rownież do wspaniałych myśliwych polujących zarowno w wodzie , jak i na lądzie. Jest także domowym ulubieńcem na którym zawsze możemy polegać. Psy mogą mieć ok. 56-57 cm wysokości a suku nieco mniej od 54-56 cm. Labradory mogą mieć mają dwie odmiany sierści jedna gęsta i prosta a druga welniasta jak u owcy. Labradory są bardzo dobrze przystosowane do dzieci mogą nawet przebywać w przedszkolu o ile  będą grzeczne psy ale i dzieci

O nim :-)

Jest maly czrny i przepiękny to jest mój malutki piesek Nazywa się tajfun i jest bardzo skoczny i śmieszny . To było kilka słów o moim psie a teraz kilka słów o blogu. Na blogu będa umieszczane wiadomości na temat naszych pupilów a także ich zdrowia i jedzenia. Będą też podane rasy psów ktore są dobre dla dzieci a które ich nie lubią będą też zdjecia psow. Możecie zadawać pytania w komentarzach a ja bede na nie odpowiadać... :) To wszystko na temat mojego bloga życze milego czytania . Do zobaczenia.!